| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Length | 10.2616 mm |
| Width | 4.826 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 15.748 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 8 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 75 W |
| Power Dissipation | 75 W |
| Max Collector Current | 8 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 60 V |
| Continuous Collector Current | 8 A |
| Element Configuration | Single |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 60 V |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 60 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 2 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Cutoff Collector Current | 20 µA |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 742
Distributors
pcbx
Unit Price$0.95154
Ext.Price$0.95154
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.95154 | $0.95154 |
| 10 | $0.42319 | $4.23190 |
| 25 | $0.39318 | $9.82950 |
| 50 | $0.36530 | $18.26500 |
| 100 | $0.33940 | $33.94000 |
| 300 | $0.31685 | $95.05500 |
| 500 | $0.29580 | $147.90000 |
| 1000 | $0.27870 | $278.70000 |
